- Na co zwrócić uwagę przy wyborze kancelarii oferującej pomoc frankowiczom?
- 1. Sprawdź, czy podmiot oferujący pomoc z kredytem frankowym na pewno jest kancelarią
- 2. Jeśli kancelaria frankowa gwarantuje Ci pewną wygraną, przemyśl taką współpracę
- 3. Uważaj na wybór kancelarii, która nie spojrzała na umowę i szczegóły Twojej sprawy przed podjęciem współpracy
- 4. Prawnik korzysta z gotowego szablonu, prowadząc sprawę o kredyt we frankach? To też nie wróży najlepiej!
- 5. Sprawdź, jakie doświadczenie w reprezentowaniu kredytobiorców w sporach z bankami ma dana kancelaria
- 6. Sprawdź, jak dana kancelaria dla frankowiczów traktuje swoich klientów. Wiele powie Ci już zwykła rozmowa
- 7. Sprawdź, czy kancelarii zależy na poszerzaniu świadomości kredytobiorców, czy tylko na uzyskaniu dla nich wyroku sądowego
Z tego wpisu dowiesz się:
Wybór kancelarii frankowej nie należy do najprostszych zadań. Tym bardziej, że prawników oferujących pomoc w tego rodzaju sprawach ciągle przybywa. Różnice między jakością usług świadczonych przez poszczególne podmioty mogą być przy tym znaczące. Tym bardziej, że nie za każdym miejscem ze słowem „kancelaria” w nazwie stoją prawnicy. Właśnie dlatego decyzja o powierzeniu sprawy konkretnemu specjaliście będzie mieć duże znaczenie. A jak wybrać najlepszą kancelarię frankową? Naszym zdaniem warto zwrócić uwagę na 7 kwestii.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze kancelarii oferującej pomoc frankowiczom?
To prawda, że większość spraw frankowych kończy się sukcesem. Nie oznacza to jednak, że to, którą kancelarię wybierzesz, nie ma żadnego znaczenia. Gdyby przepisy i orzeczenia sądów oraz TSUE gwarantowały pewny sukces, unieważnienia umowy kredytu tak naprawdę frankowicz mógłby dokonać samodzielnie.
Jest jednak inaczej. Niedopatrzenia na etapie przygotowania do sprawy, sporządzenia pozwu, jak i już w trakcie procesu mogą prowadzić do przegranej. W Twoim interesie leży więc wybranie najlepszej kancelarii frankowej. Jak to zrobić? Naszym zdaniem największe znaczenie ma 7 kwestii:
- Upewnij się, że na pewno masz do czynienia z kancelarią;
- Nie ufają osobom, które gwarantują Ci pewną wygraną;
- Sprawdź, czy kancelaria zapoznała się z Twoją umową, zanim zdecydowała, czy podejmie się prowadzenia sprawy;
- Unikaj prawników korzystających z szablonów i „taśmowo” przygotowujących pozwy frankowe;
- Sprawdź, czy kancelaria na pewno specjalizuje się w sprawach związanych z kredytami frankowymi;
- Zwróć uwagę, jakie jest podejście prawnika w sprawie frankowej do potencjalnego klienta;
- Wybierając kancelarię frankową, sprawdź jej zaangażowanie w sprawy frankowe.
1. Sprawdź, czy podmiot oferujący pomoc z kredytem frankowym na pewno jest kancelarią
Mogłoby się wydawać, że jeśli już ktoś posługuje się nazwą „kancelaria”, to korzystając z usług takiego podmiotu, na pewno masz do czynienia z adwokatami lub radcami prawnymi. W praktyce jest jednak inaczej.
Nie każda „kancelaria” prowadzona jest przez osobę z wykształceniem prawniczym. Co więcej, nie w każdym z takich miejsc pracują prawnicy. Niektóre tego rodzaju podmioty skupiają się przede wszystkim na zysku i przekonaniu do siebie jak największej liczby frankowiczów.
Jeśli taka „kancelaria” (a właściwie powinniśmy powiedzieć „firma frankowa”), nie ma w swoim szeregu prawników, jest wprawdzie w stanie przeanalizować Twoją umowę o kredyt we frankach i podjąć dalsze kroki. Nie może jednak reprezentować swoich klientów w sądzie. W tym celu musi oddelegować sprawę adwokatom i radcom prawnym. To z kolei pociąga za sobą 3 problemy:
- Zwykle nie masz wpływu na wybór prawnika do poprowadzenia Twojej sprawy. Decyduje o tym kancelaria. Dla Ciebie oznacza to brak jakiejkolwiek gwarancji, że wybierze doświadczoną osobę;
- Taki model prowadzenia spraw generuje dodatkowe koszty;
- Ponieważ sprawą nie zajmuje się od początku jedna i ta sama osoba, trudno opracować spójną strategię i konsekwentnie ją realizować także na sali sądowej. Adwokatowi czy radcy prawnemu, który przejął Twoją sprawę na dalszym etapie, trudniej też się w nią wdrożyć.
Inaczej natomiast sprawa wygląda, gdy w kancelarii na stałe tego rodzaju sprawy prowadzą ci sami adwokaci czy radcowie prawni. Dzięki temu po pierwsze mogą działać skuteczniej już na etapie analizy umowy i przygotowywania pozwu. Po drugie, towarzyszą Ci w całej sprawie od początku do końca. I po trzecie – mają doświadczenie, znają bieżące orzecznictwo polskich sądów i TSUE. Przede wszystkim jednak mogą pochwalić się praktyką na sali sądowej w sprawach dotyczących kredytów we frankach szwajcarskich.
2. Jeśli kancelaria frankowa gwarantuje Ci pewną wygraną, przemyśl taką współpracę
To prawda, że znaczna większość spraw frankowych ma pomyślny finał dla frankowiczów. Na przykładzie naszej kancelarii możemy powiedzieć, że do tej pory wszystkie prowadzone przez nas sprawy zakończyły się na korzyść klientów. W żadnym wypadku nie oznacza to jednak, że możemy zagwarantować każdemu wygraną. I zdecydowanie nie zamierzamy tego robić.
Zawód prawnika jest pod tym względem podobny do zawodu lekarza – taka osoba może obiecać Ci, że zrobi wszystko, co w jej mocy, by sprawa zakończyła się pomyślnie. A im większe doświadczenie i wiedza w danej dziedzinie, tym większa szansa, że tak się stanie. Jednak tak samo jak żaden lekarz nie da Ci 100% pewności, że operacja przebiegnie bez żadnych komplikacji, tak i żaden prawnik nie może Ci zagwarantować wygranej w sprawie frankowej.
Jeśli spotykasz się z takim komunikatem, to prawdopodobnie masz do czynienia z firmą frankową, a nie kancelarią. Takie zapewnienia ze strony adwokata czy radcy prawnego są niezgodne z zasadami etyki zawodowej. Trudno więc zakładać, że kancelaria dla frankowiczów składająca takie deklaracje rzeczywiście jest „klasyczną” kancelarią. Po drugie, jest to dość jasny komunikat, że takiemu podmiotowi zależy głównie na pozyskaniu kolejnego klienta. Nawet jeśli składane deklaracje mijają się z prawdą.
3. Uważaj na wybór kancelarii, która nie spojrzała na umowę i szczegóły Twojej sprawy przed podjęciem współpracy
W jednym z ostatnich artykułów próbowaliśmy szczegółowo odpowiedzieć na pytanie, czy można przegrać w sprawie frankowej. Odpowiedź brzmi: można i to między innymi, gdy umowa nie zawiera niedozwolonych postanowień umownych. Wprawdzie odsetek umów frankowych zgodnych z przepisami należy do mniejszości, co nie znaczy, że takie przypadki się nie zdarzają.
Kancelaria frankowa, która ma na uwadze Twoje dobro, musi przeanalizować umowę, zanim zadecyduje o podjęciu współpracy. Bez tego nie jest w stanie określić, czy na pewno opłaca Ci się wnosić pozew do sądu i podejmować dalsze kroki.
Jeśli tego nie robi (albo jeszcze gorzej – nie przejrzała umowy i dodatkowo zapewnia, że wygraną masz w kieszeni), to prawdopodobnie powierzenie jej swojej sprawy trudno uznać za wybór odpowiedniej kancelarii.
4. Prawnik korzysta z gotowego szablonu, prowadząc sprawę o kredyt we frankach? To też nie wróży najlepiej!
W przypadku firm frankowych idących na ilość, a nie jakość, popularną praktyką jest korzystanie z gotowych szablonów pozwu. Dzięki temu nawet osoby bez wykształcenia prawniczego mogą poradzić sobie z przygotowaniem takiego pisma. Poza tym w ten sposób sporządzenie pozwu przebiega znacznie sprawniej. Co oczywiście nie oznacza, że takie podejście jest dobre dla ich klientów.
Oczywiście nie znaczy to, że jeśli kancelaria dysponuje jakimiś szablonami, na pewno nie zapewni Ci rzetelnej pomocy prawnej. Doprecyzujmy, że z szablonów jako takich korzysta każdy prawnik. Dobre kancelarie frankowe wykorzystują jednak szablony, by upewnić się, że w pozwie w odpowiednich miejscach znalazły się wymagane elementy, a także pewne powtarzalne sformułowania. Całą pozostałą treść – a więc przede wszystkim zgłoszone roszczenia, opis stanu faktycznego, uzasadnienie i wnioski dowodowe – dostosowują już do konkretnej sytuacji.
W przypadku podmiotów hurtowo obsługujących kredytobiorców frankowych jest jednak inaczej. Niektóre z nich dysponują nie tyle wzorem co właściwie gotowym szablonem pozwu o unieważnienie kredytu we frankach. Często ograniczają działania niemal do podmiany koniecznych informacji, takich jak dane frankowicza i sądu, daty oraz kwoty. I choć to prawda, że klauzule abuzywne w umowach frankowych są do siebie podobne, to nie znaczy, że takie podejście wystarczy, by wygrać z bankiem.
Jak już wspomnieliśmy, gdyby było to takie proste, frankowicz mógłby sam ściągnąć z sieci gotowy szablon pozwu, podmienić wymagane dane i samodzielnie pozwać bank. Nie bez powodu jednak kredytobiorcy tego nie robią i jeszcze poświęcają dużo czasu, by wybrać kancelarię frankową, która najlepiej poprowadzi ich sprawę.
Podejście „taśmowe” do przygotowania pozwów może przekładać się na uchybienia, gorsze przygotowanie do sprawy, a czasami zaowocować przegraną. I to nawet, jeśli istniała postawa do unieważnienia umowy – jeśli bowiem frankowicz nie przedstawi dostatecznych argumentów i dowodów, sąd nie wyda korzystnego wyroku.
5. Sprawdź, jakie doświadczenie w reprezentowaniu kredytobiorców w sporach z bankami ma dana kancelaria
Każdy prawnik i każda kancelaria może łatwo zadeklarować na swojej stronie, że zajmuje się prowadzeniem spraw frankowych. Pozostaje jednak pytanie, na ile takie deklaracje przekładają się na doświadczenie.
Warto więc to sprawdzić i zapytać – ilu frankowiczów reprezentowała kancelaria, od jak dawna prowadzi sprawy przeciwko bankom i ile tego rodzaju postępowań zakończyło się sukcesem. Czasami te informacje można znaleźć już na stronie internetowej. To dobry znak, bo prowadzi do wniosku, że kancelaria nie ma nic do ukrycia – jest w stanie pokazać konkretne liczby, daty i dane, zamiast zasłaniać się niejasnymi stwierdzeniami.
Pamiętaj, że nawet bardzo doświadczony adwokat czy radca prawny nie musi być ekspertem od spraw frankowych. Jeśli np. od 15 lat zajmował się prowadzeniem spraw spadkowych i ma w tym zakresie wyrobioną rozpoznawalność, renomę i ogromną wiedzę, nie oznacza to, że tak samo będzie w przypadku kredytów CHF. Tym bardziej, że sprawy frankowiczów wymagają nie tylko znajomości przepisów, ale także wiedzy z zakresu finansów.
Jeśli dana kancelaria ma doświadczenie w pomocy frankowiczom, to jest to widoczne podczas rozmów. Ponieważ zajmuje się sprawami frankowiczów od dawna, reprezentuje ich w kontaktach z bankiem i podczas spraw sądowych, to wiele rzeczy dowiaduje się z autopsji. I to takich rzeczy, których nie da się wyczytać w przepisach. Wie na przykład, do którego sądu lepiej wnieść pozew, jeśli frankowiczowi zależy np. na szybszym rozpatrzeniu sprawy, gdzie wydawane są najczęściej prokonsumenckie wyroki, a nawet jak orzeka konkretny sędzia w danym sądzie.
W artykułach dotyczących wyboru odpowiedniej kancelarii prawnej do prowadzenia sprawy możesz też czasem przeczytać, że warunkiem koniecznym jest, by ta kancelaria zajmowała się wyłącznie sprawami frankowymi. Z tym nie możemy się w pełni zgodzić.
Wiele kancelarii frankowych podejmuje się nie tylko pomocy właścicielom kredytów CHF, ale także prowadzenia innych tematów związanych ze zobowiązaniami finansowymi – np. sankcją kredytu darmowego czy pozostałymi sprawami związanymi z zaciąganiem kredytów i pożyczek. W żaden sposób nie sprawia to, że tacy prawnicy są mniej kompetentne w sprawach frankowych. Wciąż mają przecież konkretną specjalizację (sprawy przeciwko bankom), którą konsekwentnie realizują.
6. Sprawdź, jak dana kancelaria dla frankowiczów traktuje swoich klientów. Wiele powie Ci już zwykła rozmowa
Sama wiedza i doświadczenie w prowadzeniu spraw to za mało, by czuć się pewnie, powierzając swoją sprawę konkretnej wyspecjalizowanej kancelarii frankowej. Na wybór dobrego prawnika składa się coś więcej – jego podejście do sprawy.
Zapewne chcesz czuć, że nie jesteś dla takiego specjalisty tylko kolejnym numerem sprawy i szansą na zarobek, ale że przejmuje się Twoją sytuacją i chce Ci pomóc. Oczywiście nie ma co ukrywać, że pomoc idzie w parze z wynagrodzeniem – to nieodłączna część każdej pracy. Wysoki zarobek z pewnością nie powinien być jednak jedyną motywacją dla prawnika.
Z tego powodu kolejną kwestią, którą warto kierować się przy wyborze kancelarii, będzie to, jak czujesz się, powierzając swoją sprawę tym konkretnym specjalistom. Możesz to sprawdzić przede wszystkim podczas spotkania. Zwróć uwagę, ile czasu poświęci Ci kancelaria, w jaki sposób przeprowadzi rozmowę, co powie o dalszych krokach, które można podjąć.
Warto dopytać także, jak kancelaria postępuje w przypadku ewentualnej propozycji ugody frankowej. Wprawdzie nieraz zaznaczaliśmy, że ugoda z bankiem zawsze jest mniej korzystna niż wygrana w sądzie, ale mówimy tu o korzyściach ściśle ekonomicznych. Dla wielu osób ważniejsze może być natomiast szybkie zakończenie sporu i wynegocjowanie dostatecznie satysfakcjonujących warunków. To, czy kancelaria ma na uwadze realne potrzeby swojego klienta, a nie dąży do sprawy sądowej za wszelką cenę, też wiele powie Ci o tym, jak traktuje frankowiczów.
7. Sprawdź, czy kancelarii zależy na poszerzaniu świadomości kredytobiorców, czy tylko na uzyskaniu dla nich wyroku sądowego
Coraz więcej kancelarii zdaje sobie sprawę, jak ważne dla ich klientów jest otrzymanie wszystkich niezbędnych informacji. Nieraz możesz więc spotkać się z prawnikami, którzy nie oczekują, że uwierzysz im na słowo. Zamiast tego dbają, by ich klient miał pełną świadomość, dlaczego podejmują konkretne kroki, jakie są możliwe dalsze działania i szanse na pozytywny wynik sprawy.
Nie oznacza to jednak, że każda kancelaria już teraz praktykuje to podejście. Tę kwestię możesz jednak zweryfikować podczas rozmowy, a także przeglądając stronę internetową kancelarii. Jeśli na przykład prowadzi blog edukacyjny, sprawdź, w jaki sposób przedstawia informacje, czy są zrozumiałe i czy pozwalają frankowiczom zyskać większe rozeznanie w ich sytuacji. A może mają wyłącznie charakter bardzo ogólnych informacji z wyraźną zachętą do skorzystania z pomocy prawnika? Jeśli kancelarii zależy na zwiększeniu wiedzy kredytobiorców o kredytach we frankach, to istnieje większe prawdopodobieństwo, że rzeczywiście ma na uwadze ich dobro.
Po sprawdzeniu wszystkich 7 wyżej wymienionych podpunktów powinno Ci być znacznie łatwiej wybrać odpowiednią kancelarię. Na koniec dodajmy jeszcze jedną kwestię – zwróć uwagę na to, jak czujesz się podczas rozmowy z danym prawnikiem. Może być świetnym ekspertem w dziedzinie umów frankowych, mieć ogromne doświadczenie i angażować się w sprawy swoich klientów. Ale jeśli nie będziesz mieć do niego pełnego zaufania i nie będziesz czuć się dobrze w kontakcie z nim, to prawdopodobnie sposób prowadzenia sprawy w pełni Cię nie zadowoli. To kwestia zupełnie subiektywna, ale jednak mająca znaczenie w tak złożonej i często długo trwającej sprawie jak spór z bankiem w sprawie kredytu CHF.